به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، نمایش پینوکیو از اصفهان به نویسندگی و کارگردانی امیر شیخ جبلی تهیه شده است که در بخش تئاتر کودک و تئاتر ملل در بیست و چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان به روی صحنه می‌رود.

پینوکیو در نخستین روز اجراهای این دوره از جشنواره روز جمعه دهم آذرماه در سه زمان ۱۰ صبح، ۱۵ و ۱۷:۳۰ در سالن اصلی مجتمع فرهنگی- هنری بوعلی سینا در بخش تئاتر کودک و تئاتر ملل به روی صحنه می‌رود.

امیر شیخ جبلی در مورد این نمایش در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: متن این نمایش برداشتی آزاد از داستان «پینوکیو» نوشتۀ کارلو کلودی نویسنده ایتالیایی است که در فضایی فانتزی و خلاق نوشته شده است.

وی بیان کرد: داستان پینوکیو را همه شنیده‌اند اما در این روایت، روباه مکار و گربه نره که نسخه‌ای از کتاب پینوکیو را در دست دارند در تلاش هستند تا مسیر قصه را تغییر دهند.

شیخ جبلی عنوان کرد: در این نمایش سفر پینوکیو در سیری ماجرا جویانه تصویر شده و وسوسه‌ها و مجازات همراه با کودکانی که با او همراه شده‌اند قابل تجربه است.

وی اظهار داشت: این نمایش به همت گروه تئاتر نگار سبز زنده رود و با همکاری دفتر تخصصی تئاتر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان پس از دو دوره اجرای عمومی موفق در اصفهان، در بخش مسابقه تئاتر ایران بیست و چهارمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان شرکت می‌کند.

نویسنده و کارگردان پینوکیو گفت: نمایش«پینوکیو» با ساختاری موزیکال و استفاده از طراحی‌های فانتزی در عناصر نمایشی در اجراهای عمومی توانست نه‌تنها کودکان بلکه خانواده‌های آن‌ها را نیز به خود جلب کند.

شیخ جبلی عنوان کرد: استقبال مخاطبان از تئاتر کودک نیازمند ارتقای سطح کیفی آثار و توجه به ویژگی‌ها و پارامترهای خاص این گونه تئاتر است. تئاتر کودک همان گره افکنی، تحول شخصیت و گره گشایی درام را دارد؛ ولی تفاوت عمده‌اش در جامعه هدف آن است و باید دانست برای چه کسان  و چگونه دست به آفرینش می‌زنیم.

وی با اشاره به اینکه استفاده از قصه‌های قدیمی و کهن و امروزی کردن آن می‌تواند یکی از رویکردهای این زمینه باشد، افزود: هیچ قصه و داستانی بدون پیشینه نیست و هر آنچه امروز ما در اختیار داریم، به گذشته بر می‌گردد اما برای بازآفرینی آثار کهن باید اصولی را مدنظر داشت.

به گزارش تسنیم، بیست‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از ۱۰ تا ۱۵ آذرماه با دبیری مریم کاظمی در همدان برگزار می‌شود.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :