به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله سید محمد سعیدی صبح امروز در پنجمین همایش سراسری زکات که در مجتمع حضرت معصومه(س) برگزار شد، با اشاره به اهمیت زکات اظهار داشت: ادای زکات از جمله مهم‌ترین فرایض مهم اسلام است و نشست‌های که  برای رفع تفکیک فرایض برپا می‌شود، قابل‌تقدیر است.

وی گفت: خداوند متعال در قرآن کریم از تفاوت  گذاشتن بندگان در بین ایمان، عمل و تکلیف گله‌مند‌است، و خداوند متعال صریحاً به کسانی که به برخی امور بی‌تفاوتی باشند هشدار می‌دهد.

امام‌جمعه قم تصریح کرد: خداوند به مؤمنینی که عمل صالح را با برخی از سیئات مخلوط کرده هشدار می‌دهد و امیدواری می‌دهد که همان‌گونه که مؤمنین در حوزه ایمان صادق بوده در حوزه عمل نیز این‌گونه باشند و عکس این مطلب را نشان از ایمان صادق نمی‌داند، چراکه باید اعتقاد یک مؤمن به‌درستی در عمل وی نمودار باشد.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) ادامه داد: خداوند متعال افرادی که وابسته به متاع و کالاهای دنیایی بوده و نماز و روزه به پا می‌دارند، اما در پرداخت زکات دچار ضعف و سستی هستند را موردنقد قرار می‌دهد که تفکیک در عقاید در این زمینه گناه و امری خلاف شریعت است.

وی با بیان شرایط توبه  عنوان کرد: توبه برای فردی که نزدیک مرگ بوده یا بعد از مرگ محلی از اعراب ندارد، بلکه توبه صرفاً از افرادی قابل‌قبول است که بلافاصله بعد از گناه درصدد جبران برآید.

وی خاطرنشان کرد: اقامه نماز و پرداخت زکات ازجمله دستورات مسلم الهی بوده و نمی‌توان همان‌گونه که به اقامه  نماز اصرار وجود داشته نسبت به پرداخت زکات بی‌تفاوتی  به وجود آید و امروز به برکت انقلاب اسلامی این فرصت ایجادشده که مردم هم به اقامه نماز پرداخته و هم زکات خود را در راه درست صرف کنند.

سعیدی ابراز کرد: بعد از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی انتظار می‌رود تا مؤمنین نسبت به ادای فریضه زکات به‌درستی آشنا بوده و عمل کنند، همچنین باید تمام مبلغان دینی نیز به همان اندازه‌ای که به اقامه نماز دعوت می‌کنند به پرداخت زکات نیز دعوت و اهتمام ویژه نمایند، چراکه عدم انجام آن توسط مبلغین نیز نوعی تفکیک و جدایی در عقاید و باورهای دینی است.

وی گفت: بیش از ۲۰ میلیون نفر در اربعین حسینی بر گرد بارگاه آن حضرت جمع شده و به تعظیم شعائر پرداختند و امید است که همان‌گونه که این افراد با همت و اراده در این مراسم شرکت کرده، در زمینه ادای زکات که فریضه مسلم الهی بوده نیز غیرت دینی داشته و به احکام الهی عمل کند.

وی گفت: حقیقت این بوده که باید در زمینه زکات توبه کنیم، چراکه حق این واجب الهی در جامعه ادانشده و باید همه دست‌اندرکاران برگردند و در جهت‌گیری‌ها و اقدامات خود راهی دیگر و اصولی‌تر را برگزیدند.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :