به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی پیش از ظهر امروز در پنجمین همایش سراسری زکات که در مجتمع حضرت معصومه(س) برگزار شد، با اشاره به اهمیت زکات اظهار داشت: مبحث گسست‌های اجتماعی در علوم اجتماعی مطرح است و حدود ده گسست وحدت اجتماعی را تهدید کند که شامل شکاف نسلی، گسست قوم منطقه‌ای، گسست ملت دولت، سیاسی جناحی، گسترش طبقاتی،  گسست خانوادگی،  گسست‌های فرهنگی و گسست‌هایی در زمینه ویژگی‌های شخصی است که انبوهی از مشکلات و معضلات را می‌تواند به همراه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در میان گسست‌های مختلف اجتماعی، گسست فقر و غنا و گسست‌های اقتصادی مهم‌تر از همه است، که حقیقتاً گسستی کمرشکن و نابودکننده در یک جامعه است که بر ابعاد دیگر گسست‌ها نیز اثر می‌گذارد، اصطلاحاتی مانند جنوب و شمال بالا و پایین و… به دنبال آن شکل می‌گیرد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: بیش از یک میلیارد گرسنه در جهان وجود دارد که بخشی از همین گسست‌های اقتصادی را شامل می‌شود، در کنار آن بیش از ۱۰۰ کشور فقیر وجود دارد که نتیجه تمدن مادی غرب است، که مشاهده این وضعیت در کشورهای آفریقایی بسیار غم‌بار است.

آیت‌الله اعرافی گفت: بیش از ۸۰ درصد ثروت جهان و جذب سرمایه‌های انبوه تنها در چند کشور خلاصه می‌شود و امام راحل نیز از همین رو با الهام از آموزه‌های قرآن کریم، جنگ فقر و غنا را در محدوده جهانی مطرح کرد، چراکه بیش از یک میلیارد از مردم جهان با فقر کاملاً واقعی و گرسنگی‌های متوالی دچار هستند.

امام‌جمعه قم تأکید کرد: هر اندازه که جامعه اسلامی از این ده شاخص و گسست فاصله داشته باشد می‌تواند ادعای اسلامی بودن داشته باشد، همچنین در زمینه فقر نیز دو نکته مطرح است که نخستین آن ذات فقر و دوم فاصله‌های طبقاتی آزاردهنده است.

وی ادامه داد: از منظر الهی اگر به مبحث زندگی اجتماعی توجه شود، همه آن‌ها یک وظیفه مشترک داشته و آن‌هم رسیدگی به حال محرومین و مسئله فقر است که زکات و خمس را خداوند برای آن پیش‌بینی کرده و حاکم نیز می‌تواند مالیات برای بهبود فقر جامعه وضع کند، همچنین در مورد مسئله فقر حقیقت این بوده که متوجه تمام اقشار است و حاکمیت نیز در این زمینه مسئول است و البته نباید از تنبلی افراد در ایجاد فقر نیز غافل بود.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: اسلام تلاش اقتصادی را مانند عبادت واجب و ارزشمند کرده است، چراکه اسلام درصدد پیش‌بینی جامعه از افتادن در منجلاب فقر است و امروز تمام مسئولان در برابر فقر فقرا و فاصله طبقاتی مسئول هستند و در این زمینه مسئولیت نهادهای مرتبط بیشتر است.

امام‌ جمعه قم تأکید کرد: علاج فقر و فاصله طبقاتی در اسلام  سازوکار مختلف دارد توان‌بخشی افراد نیازمند حیطه اختیاراتی حاکمیتی بسیار با اهمیت است، همچنین در بین تمام سازوکارهای اقتصادی و رفع فقر زکات در قله و صدر قرار دارد که مسئله‌ای عبادی، مالی و همراه با بعد حاکمیتی و عرصه مشهور آن در قالب واجب و مستحب است.

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) تصریح کرد: اگر قانون و فرهنگ زکات در جامعه نشر داده شود و این فریضه در جامعه اجرا شود، حقیقتاً فقر و نداری‌های جامعه از بین خواهد رفت.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :