به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه “پاسایر نویه پرسه”، “زیگمار گابریل”، وزیر امور خارجه آلمان می خواهد امروز در سفری به آمریکا برای لزوم پایبندی به توافق هسته‌ای با ایران تبلیغ کند.

گابریل قبل از سفر خود به واشنگتن در گفت و گو با خبرگزاری آلمان تاکید کرد که اگر توافق هسته‌ای شکست بخورد این یک پیام فاجعه بار به روند خلع سلاح هسته‌ای در منطقه و در سطح جهانی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی یک بار دیگر نشان می دهد که درگیری ها و اختلافات کنترل نشده چه پتانسیل تنش زایی بالایی دارند.

گابریل قرار است امروز قبل از ظهر به وقت محلی با وزیر امور خارجه آمریکا دیدار و گفت و گو کند و پس از آن مذاکراتی با سناتورها و نمایندگان مجلس این کشور در برنامه سفر او قرار دارد. در کنار ایران و کره شمالی همچنین در این مذاکرات به شرایط در خاورمیانه و اختلافات اوکراین نیز پرداخته خواهد شد.

گابریل همچنین با این سفر خود می خواهد این مسئله را نشان دهد که دولت موقت فعلی آلمان با وجود همه سختی ها برای ساخت یک دولت جدید شایسته و کار آمد است. حتی در دوران گذار هم دوستان و همکاران ما به آلمان اعتماد دارند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل و آلمان بعد از ۱۳ سال مناقشات در جولای سال ۲۰۱۵ به توافقی در برنامه های هسته ای ایران دست پیدا کردند. حالا رئیس جمهوری آمریکا این توافق را زیر سوال قرار داده است.

وی در ماه اکتبر پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نکرده و حالا باید کنگره آمریکا تا اواسط دسامبر در این باره تصمیم گیری کند که آیا تحریم های لغو شده علیه تهران باید دوباره به مرحله اجرا درآید. این به مفهوم لغو توافق هسته ای است.

طرف های دیگر در مذاکرات هسته‌ای با ایران خواهان پایبندی به این توافق هستند. گابریل در این باره تاکید کرد که این توافق منطقه را امن تر می کند.

وزیر امور خارجه آلمان در عین حال به اقدامات تهران در منطقه و برنامه موشکی کشورمان انتقاد وارد کرده و تاکید کرد که این مسئله واضح است که ما از ایران فورا یک تغییر رفتار در برخی درگیری های منطقه‌ای را انتظار داریم.

گابریل بر خلاف ترامپ می خواهد موضوع توافق اتمی و ادعای دخالت تهران در مناقشات منطقه‌ای به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

در این میان آمریکا از وزارت امور خارجه آلمان درخواست کرده است که بعد از آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی سفیر خود را از این کشور خارج کند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره اظهار داشته است که کشورهایی که روابط دیپلماتیک با کره شمالی دارند باید این روابط را متوقف کنند تا فشار بر کره شمالی در مناقشات اتمی را افزایش دهند.

آلمان از جمله کشورهایی است که تا به حال روابط دیپلماتیک خود با کره شمالی را با وجود برنامه های اتمی این کشور حفظ کرده است.

گابریل در سفر به آمریکا قرار است علاوه بر همتای آمریکایی خود با باب کروکر، سناتور جمهوریخواه و بن کاردین از نمایندگان دموکرات دیدار کند. همچنین مذاکراتی با پل ریان، سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا و نانسی پلوسی، رئیس فراکسیون دموکرات های آمریکا در برنامه سفر گابریل به واشنگتن قرار دارد.

دموکرات های آمریکا خواهان پایبندی به توافق هسته‌ای هستند و در جمهوریخواهان نظرات متفاوتی در این باره وجود دارد.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :