به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “سرگئی لاوروف” و “پاول کلیمکین” وزرای امور خارجه روسیه و اوکراین در حاشیه نشست شورای وزریران کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا در ژنو، با یکدیگر دیدار و مذاکره کردند. این نخستین دیدار دوجانبه لاوروف با کلیمکین بود که از ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ به سمت وزیر خارجه اوکراین منصوب شد. البته وزرای خارجه دو کشور، پیش از این چندین بار در رایزنیهای «گروه چهارجانبه نورماندی» (شامل روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان) با یکدیگر گفت‌وگو نموده و چندین مرتبه نیز مذاکرات تلفنی دوجانبه داشتند.

وزیر خارجه اوکراین بعد از دیدار با لاوروف در وین، به خبرنگاران گفت که طرفین در این نشست به تبادل نظر در خصوص مسئله تبادل اسراء بین طرفین مناقشه دونباس (شرق اوکراین) پرداختند. به گفته وی، به احتمال زیاد، مسئله تبادل اسراء به صورت “همه در ازای همه” طی یکی دو هفته آینده و قبل از پایان سال (میلادی) تحقق خواهد یافت.

سرگئی لاوروف نیز پیش از این اعلام کرده بود که در جریان نشست وزیران سازمان امنیت و همکاری اروپا، طرف اوکراینی خواستار دیدار دوجانبه شده بود که وزارت امور خارجه روسیه «سریعا با این دیدار موافقت نمود».

لازم به یادآوری است که در اواسط ماه نوامبر “ویکتور مدویدچوک” نماینده اوکراین در کمیته امور انسانی گروه تماس مینسک از “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه درخواست کرده بود تا در مورد تبادل اسراء بین طرفین مناقشه در دونباس، میانجی گری کند. به گفته این مقام اوکراینی، مقامات نظامی این کشور حاضر هستند تا قبل از آغاز جشنهای سال نو، تعداد ۳۰۶ اسیر خود را آزاد کنند و امیدوارند که مقامات محلی در دونتسک و لوهانسک (دو جمهوری خودخوانده در شرق اوکراین) نیز ۷۴ اسیر خود از نیروهای نظامی اوکراینی را آزاد کنند.

بعد از آن، کاخ کرملین اعلام کرد که رئیس جمهوری روسیه در جریان مذاکرات تلفنی خود با رهبران محلی دونتسک و لوهانسک، این موضوع را مطرح کرده و آنها نیز با مسئله تبادل اسراء با طرف اوکراینی موافقت کرده اند.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :