به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، آژانس پناهندگان سازمان ملل روز پنجشنبه اعلام کرد که آوارگان روهینگیا به فرار از میانمار به سوی بنگلادش همچنان ادامه می دهند و این در شرایطی است که دو کشور ماه گذشته یک جدول زمان بندی شده را تنظیم کردند که به آوارگان روهینگیا اجازه می دهد تا به خانه و کاشانه خود بازگردند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل افزود: تعداد آوارگانی که در حال ورود به بنگلادش هستند، با کاهش روبرو شده ولی از اواخر اوت تاکنون بیش از ۶۲۵ هزار مسلمان روهینگیا وارد بنگلادش شده اند. طی ماه گذشته این تعداد به ۳۰ هزار نفر و طی هفته گذشته نیز به حدود ۱۵۰۰ نفر رسیده است.

کیلی کلمنتس معاون کمیسر عالی امور پناهندگان سازمان ملل در این باره تاکید کرد: وضعیت اضطراری پناهجویان در بنگلادش، یک بحران به سرعت در حال افزایش در جهان به شمار می رود. شرایط در استان راخین میانمار به گونه ای نیست که بازگشت ایمن و مناسب آوارگان روهینگیا را تضمین کند، آوارگان هنوز در حال فرار هستند.

بنگلادش و میانمار در ماه نوامبر به توافق رسیدند تا مسلمانان روهینگیا طی ۲ ماه به استان راخین بازگردند.

میانمار مسلمانان روهینگیا را به عنوان یک گروه قومی و قبیله ای به رسمیت نمی شناسد و آنها را فاقد صلاحیت لازم برای حقوق شهروندی می داند. دولت میانمار آنها را بنگالی می خواند و معتقد است که آنها مهاجران غیرقانونی هستند.

زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در سخنانی تاکید کرد: مسلمانان روهینگیا هنوز در حال فرار از استان راخین میانمار هستند و نمی توان جنایت نسل کشی توسط نیروهای امنیتی میانمار علیه مسلمانان روهینگیا را رد کرد.

آمریکا و سازمان ملل این اقدامات خشونت آمیز ارتش میانمار را پاکسازی قومی دانسته اند.

انتهای پیام /لینک منبع

برچسب ها :