حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس در بیرجند، اظهار کرد: تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر انتخاب بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلان جنگ آمریکا علیه جهان اسلام است.

وی افزود: شرایط منطقه و تلاش کشورها و رژیم‌هایی مانند عربستان، بحرین و امارات در برقراری رابطه با صهیونیست، وجود ده‌ها گروهک تروریستی در منطقه و همکاری مشترک آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی موجب شد که رئیس جمهور آمریکا با اتخاذ این تصمیم مسئله تلاش کند تا مسئله فلسطین به حاشیه رانده شود و اسرائیل به عنوان برنده بحران‌های منطقه بتواند در آینده بر بیت‌المقدس مسلط شود.
کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: در طول سال‌های گذشته رژیم صهیونیستی با انجام برخی اقدامات تلاش کرد تا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت خود قرار دهد و شرایط منطقه کمک کرد تا لابی صهیونیستی به دونالد ترامپ فشار بیاورد تا این تصمیم را اتخاذ کند.
هانی‌زاده ادامه داد: به نظر می‌رسد که اکنون وضعیت به گونه‌ای است که جهان اسلام متوجه خطرات همکاری برخی نظام‌های عربی با اسرائیل و آمریکا است و اگر همکاری عربستان، رژیم صهیونیستی و آمریکا و وجود گروهک‌های تروریستی نبود دونالد ترامپ به سادگی نمی‌توانست بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام کند.
وی اذعان داشت: رفتار دونالد ترامپ به گونه‌ای است که تصور می‌شود که رئیس جمهور آمریکا بخشی از خاک آمریکا را تقدیم صهیونیست‌ها کرده در حالی که بیت‌المقدس دارای اهمیت تاریخی و جنبه‌های کاملاً اسلامی و قبله اول مسلمانان است.
کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه جهان عرب متوجه شده که چرا جمهوری اسلامی ایران بیش از ۳۸ سال است که درباره خطر وجود صهیونیست‌ها هشدار داده است، گفت: عربستان، آمریکا و صهیونیست‌ها تلاش کردند تا مناقشات اعراب و اسرائیل را به مناقشات ایران و اعراب تبدیل کنند و همین مسئله موجب شد که امروز شاهد این هستیم که رئیس جمهور آمریکا قدس را به عنوان پایگاه ابدی اسرائیل اعلام کند و این در واقع نادیده گرفتن قطعنامه ۲۴۲ و ۱۸۱ شورای امنیت سازمان ملل است.
هانی‌زاده با اشاره به اینکه هدف ترامپ از این اقدام یهودی‌سازی تمام سرزمین‌های اشغالی است تا مانع از تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی در آینده به پایتختی بیت‌المقدس شود، افزود: اگر تصمیم دونالد ترامپ نهایی شود به این معنی خواهد بود که مسئله تشکیل دولت مستقل فلسطینی برای همیشه به حاشیه رانده خواهد شد و مردم فلسطین شرایط بدتری خواهند داشت.
وی یادآور شد: آمریکا و ترامپ با این اقدام می‌خواهند از لابی صهیونیستی که در انتخاب وی تلاش کرده بود یک تشکر کرده باشند.
کارشناس مسائل بین‌الملل بیان کرد: ایران باید از سازمان همکاری‌های اسلامی و از شورای امنیت برای تشکیل نشست‌های اضطراری درخواست کند و بیت‌المقدس را پایتخت فلسطین عنوان کنند و تمام سازوکارها برای مقابله با یهودی‌سازی فلسطین اتخاذ شود.
هانی‌زاده ادامه داد: متأسفانه تصمیم دونالد ترامپ نتیجه همکاری عربستان، بحرین و امارات با رژیم صهیونیستی است.
انتهای پیام/و


http://fna.ir/a2omqz


لینک منبع

برچسب ها :