به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت و سخنرانی در سومین کنفرانس بین‌المللی گفتگوهای مدیترانه‌ای عازم رم شد.

روز گذشته بهرام‌ قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر ظریف به ایتالیا و سپس جمهوری آذربایجان خبر داده بود.

قاسمی در این باره گفت: محورهای اصلی کنفرانس رم، امنیت مشترک، سعادت مشترک، مهاجرت، فرهنگ و جامعه مدنی است و بنا بر دعوت رسمی آنجلینو آلفانو وزیر امور خارجه ایتالیا، آقای ظریف نیز در این کنفرانس شرکت کرده و یکی از سخنرانان اصلی خواهند بود.

قاسمی با بیان اینکه وزیر امور خارجه سپس در روز جمعه با سفر به باکو در کنفرانس قلب آسیا شرکت می‌کند، افزود: این کنفرانس با قرار دادن افغانستان در کانون آن، چارچوبی برای افزایش همکاری منطقه‌ای دوستانه و نتیجه بخش را با هدف تقویت صلح و رفاه منطقه‌ای فراهم می‌سازد. این چارچوب به عنوان مسیری برای رسیدگی به چالش‌ها و منافع مشترک افغانستان و همسایگان و شرکای منطقه‌ای آن کشور ایجاد شده و بصورت سالیانه در یکی از کشورهای مشارکت کننده برگزار می‌شود.

قاسمی خاطرنشان کرد: کنفرانس قلب آسیا شامل ۱۴ کشور مشارکت کننده، ۱۷ کشور حمایت کننده، ۱۲ سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی است که در این نشست وزرا، ظریف نیز شرکت خواهد داشت.

انتهای پیام/

 لینک منبع

برچسب ها :