به گزارش خبرگزاری فارس از قم، علی لاریجانی ظهر امروز در مراسم تقدیر از صادرکنندگان برتر استان قم که در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی استان برگزار شد، با اشاره به ضرورت حمایت از صادرات اظهار کرد: پشتیبانی از صادرات یک امر لازم در کشور است و باید از روش‌های نوین در زمینه صادرات استفاده شود.

وی ادامه داد: تا صادرات در این کشور راه نیفتد، وضعیت کشورمان تغییر نمی‌کند، باید بخش‌های مختلف کشور از تولیدکنندگان و صادرکنندگان حمایت کنند، آن‌ها جزو ارکان اصلی اقتصاد ایران هستند، در جلسه سران سه قوه کشور قرار شد که سند امنیت اقتصادی در کشور تدوین شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نباید بخش‌های مختلف کشور کاری کنند که سرمایه گذاران و تولیدکنندگان احساس تحقیر کنند، صادرات راه نجات کشور است و باید به صادرکنندگان مشوق‌های صادراتی پرداخت شود.

لاریجانی پشتیبانی دائمی از بخش صادرات را ضروری دانست و تصریح کرد: این مساله باید در بودجه کشور منعکس شود، پیشنهادی ارائه شده است که با اخذ تعرفه ای از بخش واردات کشور به صورت دائمی، این رقم به بخش صادرات اختصاص پیدا کند، اتاق بازرگانی باید پیشنهادهای خود را در این خصوص به مجلس ارائه بدهد.

وی ادامه داد: صادرات استان قم خوب نیست، گرچه که صادرات این استان طی سال‌های اخیر رشد داشته است، اما ظرفیت صادرات استان قم بیش از این است و باید شاهد جهش صادرات این استان باشیم، البته لازم نیست که تمام کالاهای تولیدی کشورمان به تمام کشورها صادر شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نباید در زمینه صادرات تنها به بازارهای اطراف نگاه کنیم، باید بازارهای صادراتی کشورمان متنوع باشد، روسیه یکی از بازارهای خوب برای صادرات است و دولت این کشور به تجارت با ایران علاقه دارد، اما صادرات ایران به روسیه رونق ندارد.

لاریجانی با اشاره به راه افزایش صادرات شرکت‌های تولیدی اظهار کرد: شرکت‌هایی از کشورمان در زمینه صادرات به روسیه موفق شدند که از روش‌های نوین صادراتی استفاده کردند، شیوه‌های صادرات تغییر پیدا کرده است و صادرکنندگان باید با گذر از شیوه‌های سنتی در صادرات به سراغ شیوه‌های نوین در این عرصه بروند.

وی ادامه داد: صادرات فرش برای استان قم اهمیت زیادی دارد و باید برای افزایش صادرات فرش استان در بازارهای هدف تبلیغات صورت بگیرد، باید با حمایت از صادرکنندگان فرش استان قم موجب گسترش فعالیت آن‌ها شویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: حل مشکل گران تمام شدن کالاهای تولیدی در کشورمان به این سادگی ممکن نیست، دولت اگر کوچک شود، این قدر به تولیدکنندگان فشار نخواهد آورد، باید جلوی بزرگ شدن دولت گرفته و بحث نظارت در عرصه اقتصادی به تشکل‌های این عرصه واگذار شود.

لاریجانی با اشاره به عدم اجرای صحیح قانون اصل ۴۴ اظهار کرد: دولت این قانون را به درستی اجرا نکرد، یکی از مشکلات اقتصادی واگذاری بنگاه‌های دولتی به نهادهای مختلف بابت رد دیون است.

وی ادامه داد: تا بخش خصوصی توانمند نشود، قیمت کالاهای تولید شده در کشورمان پایین نمی‌آید، فعالان اقتصادی باید با امیدواری گام بردارند و تعامل بخش دولتی با بخش خصوصی به نفع توسعه صادرات کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: مجلس به شرطی اجازه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارت خانه جدید را می‌دهد که ثقل اساسی کار وزارت خانه جدید بحث صادرات باشد و گرنه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارت خانه جدید نفعی نخواهد داشت.

انتهای پیام/چلینک منبع

برچسب ها :