به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، منطقه پردیسان به‌نوعی محصول بی‌تدبیری‌های طراحان گذشته این شهرک بوده است که اکنون با مشکلاتی ازجمله تراکم جمعیت، نبود امکانات، تعارف مدیریتی، ترافیک در هنگام ورود و خروج، فاضلاب و غیره درگیر شده است.

شهرک پردیسان دارای مشکلات متعددی است و یکی از موضوعاتی که سبب شده مشکلات پردیسان ادامه پیدا کند و راه‌کاری به‌صورت عملی برای آن پیدا نشود، تعارف مدیریتی است که در آن وجود دارد.

 درواقع بخشی از این شهرک به دست شهرداری و بخشی به دست تعاونی مسکن و راه و شهرسازی است که همه این‌ها سبب شده تا مشکلاتی در شهرک پردیسان ایجاد شود، ازاین‌رو با احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم و عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی به گفت‌وگو پرداخته‌ایم.

تسنیم: با توجه به بازدیدی که  اخیراً از منطقه پردیسان داشته‌اید، با توجه به مشکلات چه راه‌کاری اندیشیده شده است؟

یکی از مشکلات مهم و اساسی مردم شهرک پردیسان، وجود تعاونی‌ها در این منطقه است که افرادی در این عرصه ورود کرده و تعاونی‌هایی را ایجاد کرده‌اند.

مدیران و هیئت‌مدیره تعاونی‌های شهرک پردیسان به طورانتصابی بوده و درواقع انتخابی نبوده است، ازاین‌رو این افراد پول مردم را گرفته به بانک گذاشته و سود آن را می‌خورند، البته برخی از آنان مدیریت خوبی در ایجاد تعاونی‌ها داشته اما برخی دیگر در این عرصه سوء مدیریت داشته‌اند.

تسنیم: سوء مدیریت مدیران تعاونی شهرک پردیسان به چه صورت است؟

سوء مدیریت برخی از مدیران تعاونی شهرک پردیسان، به این صورت بوده که پول را برای سود به بانک گذاشته و برخی دیگر از مدیران تعاونی با سوء مدیریتی که دارند دختر خود را به‌عنوان حسابدار و داماد خود را راننده مشغول کرده‌اند.

تسنیم: آیا نظارتی بر مدیران تعاونی شهرک پردیسان می‌شود؟

هیچ فردی بر مدیران تعاونی‌های شهرک پردیسان نظارتی نداشته و هنگامی‌که شهرداری مطرح می‌کند چه فعالیت‌های را در این زمینه انجام داده‌اید؟ بیان می‌کنند مدیریت مجتمع بر عهده ما نیست.

تسنیم: مسئول نظارت بر تعاونی‌ها چه کسی است؟

با جلسه‌ای که با مدیرکل تعاون برگزار کرده‌ایم قرار شد که این مشکلات را حل کند چراکه مسئول این کار مدیرکل تعاون بوده و باید پاسخگو باشد و اگر مدیرکل تعاون در استان قم پاسخگوی ما نبود، از وزیر ایشان جواب می‌خواهیم.

تسنیم: یکی دیگر از مشکلات پردیسان طراحی نامناسب و خصوصاً فاضلاب آن است آیا چاره‌ای برای حل آن اندیشیده شده است؟

طراحی مناسبی برای شهرک پردیسان ازجمله واقع‌شدن آپارتمان‌های چندطبقه در کوچه‌های باریک انجام‌نشده است، درواقع  می‌توانستند این آپارتمان‌ها را در کوچه‌های ۲۰متری قرار دهند که این نوع طراحی دارای مشکل و ایراد است.

برای ورودی خیابان‌های پردیسان با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت می‌توانستند خیابان‌های بیش از ۵۰ متر و یا ۱۰۰ متر قرار دهند  که ورودی‌ها به سهولت انجام شود، اما متأسفانه طرح‌های ایجاد شهرک پردیسان، طرح‌های مناسب و مطلوبی نبوده است، بنابراین مشکلاتی که اکنون در قم ایجادشده را در پردیسان نیز مشاهده می‌کنیم.

 تسنیم: آیا مشکلات طراحی نامناسب در ساخت‌وسازهای جدید شهرک حل‌شده است؟

نظارت بر ساخت‌وسازهای جدید در پردیسان بر عهده شهرداری بوده که هم‌اکنون شاهدیم شهرداری فعالیت‌هایی را در این زمینه آغاز کرده است، همچنین نظام‌مهندسی نیز در ساخت‌وسازهای جدید منطقه پردیسان سهیم بوده چراکه مسئول کنترل ساختمان است.

ناظری که در نظام‌مهندسی پول گرفته باید ساختمان را کنترل کند، درواقع موضوع رعایت قوانین و مقررات بوده که متأسفانه آن را انجام نمی‌دهند و برخی از مهندس‌ها هنگامی‌که باید بر سر ساختمان حضورداشته باشند، در آنجا حاضر نشده و هنگامی در ساختمان حضور می‌یابند که دیگر کار تمام‌شده و آن را تأیید نمی‌کنند، این مشکل نیز یکی از مشکلات اساسی مردم در این زمینه است.

تسنیم: برای حل مشکل فاضلاب شهرک پردیسان چه مقدار هزینه نیاز است و از باید از کدام منابع تأمین شود؟

یکی دیگر از مشکلات شهرک پردیسان فاضلاب آن است، به دلیل اینکه چاه‌های فاضلاب پیش‌بینی‌شده در این منطقه مطلوب نبوده و فاضلاب وارد محوطه‌ها می‌شود.

با توجه به اینکه فاضلاب پردیسان ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد و از منابع دولتی به دلیل مشکلاتی که در اعتبارات وجود دارد نیز نمی‌توان استفاده کرد، ازاین‌رو به دنبال جذب فاینانس، اوراق مشارکت و یا جذب سرمایه‌گذار هستیم.

گفت‌وگو از حجت کهیاری

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :