به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، حجت‌الاسلام نورالله قدرتی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین دلایل و زمینه‌های وقوع جرم مشکلات فرهنگی است که باید این موضوع مهم در جامعه مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: عدم امکانات مناسب فرهنگی از جمله کتابخانه‌ها، خانه‌های فرهنگ، اماکن ورزشی و تفریحی سالم سبب می‌شود تا فکر ارتکاب جرم بیشتر رسوخ پیدا کرده و زمینه برای انجام بزه مساعد شود.

رئیس کل دادگستری استان قزوین با بیان اینکه دوری از فرهنگ دینی و آموزه‌های اسلامی می‌تواند بسیار در زمینه وقوع جرم و افزایش آن موثر باشد عنوان کرد: کسانی که در زندگی به فرهنگ دینی اهمیت می‌دهند کمترین مشکل را دارند و برای دیگران هم مشکل کمتری ایجاد می‌کنند.

قدرتی با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی موجود در جامعه به دلیل دوری از همین فرهنگ دینی است تصریح کرد:  برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی باید انسان از درون ساخته شود زمانی که اعتقاد، باور و ارزش‌های اخلاقی در جامعه پررنگ شود.

وی خاطرنشان کرد: آن نقطه محوری که می‌تواند ما را در پیشگیری کمک کند، پیوند با خاندان اهل‌بیت(ع) است، اگر در اوج انحراف هم به این خاندان پناه ببریم دست انسان را خواهند گرفت به طوری که با پیوند با اهل‌بیت(ع) عزت و افتخار را برای خود و فرزندانمان را به ارمغان می‌آوریم.

رئیس کل دادگستری استان قزوین در باره کوتاهی در ساخت و سازها و خدمات جانبی مسکن مهرگان تأکید کرد: مشکلات منطقه باید اولویت‌بندی شده و اطلاعات جامعی داشته باشیم و اگر محرز شود در این منطقه مدیر یا پیمانکاری کوتاهی کرده است، باید پاسخگو بوده و مطابق قانون با وی رفتار می‌شود.

قدرتی خاطرنشان کرد: افرادی که به واسطه تضییع حقوق مردم یک شبه ثروت‌های بادآورده به دست آورده‌اند، باید مقابل قانون پاسخگوی عملکرد خود باشند و حقوق تضییع‌شده مردم را به آنها برگردانند.

وی گفت: سازمان‌ها و نهادهای مختلف که درگیر و در جریان و مرتبط با ساخت مسکن مهرگان بوده‌اند باید در نشستی حاضر شوند و مسؤولیت اقدامات خود را بپذیرند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین توضیح داد: دستگاه قضایی درصدد است مشکل را از دوش مردم و مدیریت اجرایی بردارد و شما هم این بار را از دوش دستگاه قضا بردارید چراکه اگر مشکل شما برطرف شود از سرجمع پرونده‌های وارده سالیانه دستگاه قضایی استان ۲۰۰ تا ۳۰۰ پرونده حذف می‌شود.

قدرتی اعلام کرد: مشکلاتی چون عدم پرداخت شار‍‍‍ژ و عدم همکاری و رعایت نکردن اخلاق و قواعد آپارتمان‌نشینی از جمله علل تشکیل پرونده است که در مقایسه با سایر پرونده‌های دستگاه قضایی باید گفت که این پرونده‌ها زمان و هزینه‌های بسیاری را به این دستگاه تحمیل می‌کند حال آن که از طریق فرهنگی و اجتماعی و استفاده از ظرفیت‌های مختلف مردمی می توان چنین مشکلاتی را برطرف کرد.

این مسؤول قضایی ادامه داد: اجازه نمی‌دهیم در بررسی پرونده‌ها مباحث سیاسی وارد شود، ممکن است در مشکلی کوتاهی در دوران دولتی صورت گیرد و یا در دولت امروز موضوعی مطرح شود، اما نباید در بررسی چنین مشکلات نگاه‌ها به سوی دولت‌ها باشد بلکه باید هدفمان برداشتن باری از دوش مردم، نظام و تسهیل در روند زندگی مردم باشد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین خاطرنشان کرد: برای حل مشکلات، خود مردم هم باید پای کار بیایند چرا که برطرف کردن هر مشکلی در گروه سه ضلع مردم، دستگاه اجرایی و دستگاه قضایی است اما باید برای موضوع های بسیار مهم از این سه ظرفیت استفاده شود.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :