امیر کرمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: بهداشت فردی مردم زلزله‌زده در شهر و روستا در شرایط هشدار قرار دارد زیرا زیرساخت‌هایی که باید متناسب با سرانه جمعیتی در روستا و شهر تأمین شود هنوز انجام نشده است.

وی با اشاره به اینکه چنانچه موضوع استحمام و بهداشت فردی رعایت نشود بسیاری از اپیدمی‌ها ما را تهدید می‌کند که خطر آن بسیار بیشتر از زلزله است گفت: جمع‌آوری زباله در مناطق زلزله‌زده که مدیریت آن به عهده شهرداری است به صورت مقطعی انجام می‌شود و هر بار که از طریق رسانه‌ها اعلام می‌شود اقداماتی اتفاق ‌می‌افتد اما باز هم متوقف می‌شود.

کرمی با بیان اینکه کیفیت جمع‌آوری و حمل زباله نگران‌کننده است و جای هشدار دارد عنوان کرد:  چنانچه زباله به موقع جمع‌آوری و دفن بهداشتی نشود می‌تواند سبب تکثیر و وفور حشرات شود و حشرات سبب انتقال بیماری‌هایی همچون هپاتیت و وبا می‌شوند و از مسئولان شهرداری و دهیاری‌ها تقاضا می‌شود که برای جمع‌آوری زباله‌ها تدبیر کنند زیرا چنانچه نادیده گرفته شود فاجعه به بار می‌آید.

وی با اشاره به اینکه یکی از تهدیدات پیش‌رو عدم مدیریت جمع‌آوری مناسب و به موقع زباله است افزود: عدم دسترسی مناسب به سرویس بهداشتی و حمام یکی دیگر از مشکلات پیش‌رو است به طوری که در بخشی از شهرستان‌ها به‌ویژه در سرپل‌ذهاب بدون دسترسی به سیستم دفع فاضلاب توسط مردم سرویس بهداشتی با چادر مسافرتی ایجاد شده است.

مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه تعداد سرویس‌های بهداشتی و حمام نسبت به سرانه جمعیت از استاندارد بسیار پایین‌تر است گفت: در شهر ۳۶ هزار نفری سرپل‌ذهاب ۳۰۰ چشمه توالت پیش‌ساخته بنا شده است در حالی که بنا بر استانداردهای شرایط اضطرار ۵۰۰ چشمه دیگر مورد نیاز است.

کرمی افزود: اکنون ۲۲۰ دوش با وجود نواقصی در مناطق زلزله‌زده وجود دارد در حالی که براساس استاندارد شرایط اضطرار ۷۰۰ مورد باید وجود داشته باشد و این سبب می‌شود بهداشت فردی رعایت نشود و مشکلاتی همچون شپش و گال ما را تهدید می‌کند هرچند اکنون به صورت اپیدمی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه باید کمیت و کیفیت سرویس‌های بهداشتی پیش‌ساخته و دوش‌های حمام در اسرع وقت مورد توجه قرار گیرد گفت: در روستاها براساس گزارش‌ها دوش حمام به صورت انگشت‌شمار وجود دارد و تعداد سرویس‌های بهداشتی پیش‌ساخته نیز محدود است و مردم به صورت خودجوش بنا می‌کنند.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :