«حسن هانی‌زاده»، کارشناس مسائل جهان عرب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص اقدامات ناموفق عربستان سعودی برای هماهنگ کردن معارضان سوری و اختلافات گسترده­‌ای که بین آن­ها وجود دارد، با اشاره به اینکه ریاض به دنبال تأثیرگذاری بر آینده سیاسی سوریه است، بیان داشت: عربستان تلاش می­‌کند بحران سوریه به سرانجام مورد دلخواه سعودی­‌ها برسد.

وی با تأکید بر ناکامی نیروهای معارض سوریه به دنبال شکست داعش در منطقه گفت: استعفای ریاض حجاب از ریاست گروه معارضان سوری موسوم به «هیئت عالی مذاکرات سوریه» شکست بسیار بزرگی برای مخالفان دولت بشار اسد محسوب می‌شود.

کارشناس مسائل جهان عرب با توجه به مطالباتی که تروریست­‌ها پیش از شکست­‌های خود از دولت سوریه داشتند، اشاره داشت: گروهک‌های تروریستی در گذشته سقف مطالبات خود را به شدت افزایش داده بودند.

وی با اشاره به وضعیت کنونی گروه­های تروریستی در سوریه یادآوری کرد: آن‌ها پس از گذشت نزدیک به ۷ سال از بحران سوریه و به دنبال شکست داعش در این کشور و تغییراتی که در عرصه‌های میدانی به وجود آمد، دچار تشتت آرا و فروپاشی تدریجی شده­‌اند.

هانی‌زاده با تأکید بر افزایش شکاف­‌ها میان گروه­های معارض سوری به دنبال اختلافات گسترده آن­ها اشاره داشت: گروه‌های مخالف دولت سوریه بعد از سرکوب داعش و درگیری‌هایی که میان جبهه النصره و ارتش آزاد به وجود آمد، با اختلافات گسترده مواجه هستند.

وی با توجه به بی‌نتیجه بودن تلاش­‌های نیروهای معارض سوری و حامیان آن­ها در پیشبرد اهداف خود در قبال دولت سوریه گفت: اختلافات کنونی معارضان سوری نشان می‌دهد که در میان مخالفان دولت وحدت رویه وجود ندارد.

کارشناس مسائل جهان عرب با اشاره به دخالت­‌های ریاض برای ایجاد وحدت رویه در بین معارضان سوری تأکید کرد: عربستان سعودی هزینه‌های سنگینی برای این مسئله متحمل شده است؛ لذا این کشور تلاش می‌کند این بحران به سرانجام مورد دلخواه ریاض برسد.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :