به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد، علی اکبری امروز در نشست هم‌اندیشی مدیران بخش‌های کشاورزی استان خراسان شمالی اظهار داشت: چرا اعتماد به خودمان نداریم و حاضر نیستیم که یک فعالیت را استمرار ببخشیم. پیگیری و رصد امور در کمیسیون کشاورزی مجلس٬ تصویب و قانون‌گذاری می‌شود و فعالان بخش کشاورزی باید مشکلات و راهکارهای خود را به ما منتقل کنند تا ما بتوانیم بخش‌های کشاورزی را از تنگاهای زیادی که وجود دارد عبور دهیم.

وی افزود: اگر بتوانیم از تنگ‌نای کشاورزی و مشکلات آن عبور کنیم٬ فرصت‌های شغلی زیادی در استان و کشور به وجود می آوریم و با احداث یک سالن یا سوله برای حوزه کشاورزی٬ می‌توان برای ۱۰ نفر شغل ایجاد کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از بی‌اطلاعی برخی از کشاورزها از قوانین خبرداد و گفت: یک کشاورز بعد از احداث یک باغ با همه کارها و تلاش زیاد شبانه روزی٬ به دادسرا فراخوانده شده و به جای تشویق٬ حتی باغ او را هم تخریب و یا او را زندانی می‌کنند. بیایم در اجرای قانون انعطاف پذیر باشیم و از طرف دیگر ما هم به‌عنوان کشاورزان باید در جریان قوانین باشیم تا در تنگنا قرار نگیریم.

اکبری افزود: قانون باید در روح و روان مردم تسهیل‌گر و مهربان باشد تا یک کشاورز به اراضی و مراتع خود امیدوار شود. شما کشاورزان و مدیران برای تعدیل نقاط ضعف و قدرت٬ باید به ما راهکار بدهید چرا که شما بیشتر از ما در مشکلات و راهکارهای کشاورزی بوده و اطلاعات بیشتری دارید.

نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: واسطه‌ها در کشاورزی باعث افزایش هزینه‌های زندگی مردم شده و سازمان‌ها و ارگان‌ها موظف هستند مشکلات اقتصادی را با راهکارهای مناسب حل کنند.

رئیس کمیسون کشاورزی مجلس با انتقاد از آمارهای نادرست در زمینه ایجاد اشتغال اظهار داشت: نباید هر شغلی٬ حتی مشاغل کاذب را٬ به‌عنوان کار محسوب کرده و بگوییم مشکل اقتصاد و اشتغال حل شده است.

اکبری با اشاره به هزینه‌های جانبی کاشت گندم٬ عنوان کرد: هزینه حمل و نقل گندم کاران٬ که حق مسلم آن‌ها است٬ از سال گذشته به عهده دولت گذاشته شده و علی‌رغم پیگیری‌های زیادی که انجام شده است٬ هنوز قادر به پرداخت آن نیستیم.

وی در خصوص مشکلات کشاورزی استان نیز گفت: استان ما با کمبود جدی آب مواجه است که در این چند سال اخیر٬ میزان ذخایر آب از ۹۵ درصد به ۱۵ درصد رسیده و همه باید بدانیم که با حرف و تحدید٬ مشکل کمبود آب برطرف کردن نمی‌شود.

اکبری در پایان خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی نوین٬ موضوع گیاهان دارویی آخرین تیر در برطرف کردن مشکلات اقتصادی و ایجاد شغل در بخش کشاورزی است.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :