به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روسیاالیوم، استفان دی‌میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گفت که مذاکرات ژنو ۸، روز پنجم دسامبر(۱۴ آذر) از سر گرفته می‌شود و تا اواسط دسامبر ادامه خواهد یافت.

وی روز پنجشنبه در نشستی خبری بعد از پایان مرحله اول مذاکرات ژنو ۸ گفت: این دور از مذاکرات در درجه اول بر قانون اساسی، برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی در سوریه با نظارت سازمان ملل متمرکز بود.

دی‌میستورا تاکید کرد که طرف‌های مذاکره کننده در دور فعلی مذاکرات، به مسأله ریاست‌جمهوری نپرداختند.

نماینده سازمان ملل اظهار داشت: ما درباره اصول ۱۲ گانه‌ای که دامنه گسترده‌ای از مسائل را در بر می‌گیرد و بر همه چیز قانون اساسی آینده تاثیر می‌گذارد بحث و تبادل نظر کردیم و بررسی چگونگی تعامل با این مسأله را آغاز کردیم.

دی‌میستورا تاکید کرد که موضوع ریاست‌جمهوری سوریه باید توسط خود مردم سوریه از طریق انتخابات حل شود.

دی‌میستورا پیش از این پیشنهاد تمدید مذاکرات تا پانزدهم دسامبر (۲۴ آذر) را با هیئت نمایندگان دولت سوریه مطرح کرده بود، اما این پیشنهاد با مخالفت هیئت نمایندگان دولت سوریه روبرو شد.

هشتمین دور  مذاکرات ژنو از روز سه‌شنبه آغاز شده و تاکنون نشست‌هایی بین استفان دی‌میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و نمایندگان دولت و معارضان سوری برگزار شده است.

هشتمین دور مذاکرات ژنو در حالی آغاز شد که معارضان سوری در نشست اخیر خود در ریاض خواستار عدم ایفای نقش بشار اسد در مرحله انتقالی شده‌اند و این در حالی است که این درخواست با مخالفت دولت سوریه روبه رو شده است.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :