به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهر، زاهد محمودی عصر امروز در ویژه‌برنامه روز دانشجو که در دانشگاه آزاد واحد اهر برگزار شد اظهار کرد: مسئولان نظام و دولتمردان، نیازمند انتقاد و ارائه راهکارهای توسط دانشجویان هستند و اگر در دانشگاه‌ها، فضای انتقادی نباشد، خلاقیت و نوآوری به وجود نخواهد آمد.

وی در ادامه با اعلام اینکه باید این‌گونه جلسات به‌صورت پرسش و پاسخ برگزار شود، افزود: روز ۱۶ آذر یکی از روزهایی است که نقطه عطفی در تاریخ سیاسی انقلاب اسلامی است و روزی بود که دانشجویان در مقابل استکبار به‌پا خواستند و شهید دادند.

فرماندار اهر منطقه ارسباران را مهد فرهنگ، هنر و ادبیات عنوان کرد و گفت: دانشگاه‌ها و دانشجوهای ما باید در عرصه‌های ملی و بین‌المللی فعال باشند و پیشرفت کنند.

محمودی با اعلام اینکه انقلاب ما توسط مردم و به‌خصوص توسط دانشجویان به ثمر نشست، گفت: یکی از ویژگی انقلاب اسلامی ایران آزادی است.

وی مهم‌ترین ویژگی دانشگاه و دانشجویان را انتقاد از مسئولان دانست و خاطرنشان کرد: ما مسئولان، نیازمند انتقاد و راهکارهای دانشجویان هستیم که مطمئناً اگر در دانشگاه فضای انتقادی نباشد، خلاقیت و نوآوری به وجود نخواهد آمد.

فرماندار شهرستان اهر با اشاره به اینکه بیشترین تلاش و کوشش ما این است که برنامه‌ها و رویکردهای دولت تدبیر و امید محقق شود، گفت: نقد از مسئول و نقد از دولت، به‌عنوان بزرگ‌ترین حق دانشجو بوده و امروزه مهم‌ترین افتخارات دولت این است که نقدپذیر است.

محمودی در ادامه گفت: شرط پیشرفت جامعه دسترسی آزاد به اطلاعات است که اگر دانشجویی بخواهد خلاقیت و نوآوری داشته باشد، نیازمند دسترسی به فضای آزاد و امن اطلاعاتی است.

وی با تاکید بر اینکه علم نمی‌تواند در یک فضای محدود توسعه پیدا کند، گفت: تحقیق و پژوهش، زیربنای توسعه علمی و پیشرفت در دانشگاه‌ها و کشور است که بایستی مورد تأکید مسئولان دانشگاهی قرار بگیرد.

فرماندار شهرستان اهر در پایان در مورد بحث اشتغال جوانان نیز گفت: امروزه بزرگ‌ترین دغدغه نظام و مسئولان، اشتغال جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است که مطمئناً قدم‌های مؤثری برداشته‌شده است.

اسلام مکتب علم و دانش است

آیت‌الله جواد حاجی‌زاده در این ویژه‌برنامه اظهار داشت: اگر به جایگاه علم و دانش توجه کنیم متوجه می‌شویم که در دین اسلام و قرآن کریم نخستین آیه قرآن به علم و دانش پرداخته است و اگر بگوییم اسلام دین علم است حرف گزافی نزده‌ایم و به این افتخار می‌کنیم که از مکتبی حمایت می‌کنیم که مکتب علم و دانش است.

وی با اشاره به اینکه دانشجویان شهید حادثه دانشگاه تهران در آن توانستند راه را به‌درستی انتخاب کرده و در بین شهدای صدر انقلاب اسلامی قرار گیرند، افزود: اگر این دانشجویان در حادثه دانشگاه تهران شهید نمی‌شدند شاید بستر برای انقلاب سال‌های ۵۶ و ۵۷ فراهم نمی‌شد و باید یاد و نام شهدای دانشجو را گرامی بداریم چراکه در سال ۱۳۳۲ شعار ” مرگ بر آمریکا ” را برای اولین بار همین دانشجویان سر دادند.

امام جمعه اهر ادامه داد: با سفر نیکسون به ایران دانشجویانی که سیاسی بودند از این سفر قریب‌الوقوع احساس خطر کردند و در مقابله سیاستمداران آمریکایی و وابستگان به آن‌ها مقاومت و ایستادگی و اعتراض کردند و حتی برای مقابله با اهداف شوم آن‌ها جان خود را فدا کردند که این روزبه نام روز دانشجو نام‌گذاری شده است.

حاجی‌زاده اضافه کرد: شاید در آن زمان کسی به فکر پلید استکبار جهانی پی نمی‌برد ولی همین دانشجویان سیاسی بودند که توطئه‌های آمریکا را تحلیل و مقابله می‌کردند به‌طوری که شهادت دانشجویان در دانشگاه تهران گواه گسترش تفکر ضد استکباری در بین دانشجویان بود.

امام جمعه اهر با ذکر اینکه باید رفته‌رفته مراکز علمی، حوزه‌های علمیه و دانشجویان به بحث جهاد علمی ورود پیدا کنند، گفت: جهاد علمی وقتی مطرح می‌شود که طرف مقابل می‌خواهد ما را علمیت بی اندازد و آن‌هایی که از ما پیش‌تر هستند دنیا را تصاحب کرده‌اند و ما نیز باید شبانه‌روز در مقابل آن‌ها جهاد کرده و بتوانیم از تصاحب گران دنیا پیشی بگیریم.

حاجی‌زاده بیان کرد: اکنون‌که می‌بینیم استکبار جهانی که در رأس آن آمریکا و اسرائیل قرار گرفته نمی‌توانند علیه ایران اسلامی قدمی از قدم بردارند به خاطر همان رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌ها در دوران دفاع مقدس است چون همه مردم در آن زمان کار جهادی کردند.

وی فعالیت جهادی در توسعه علم و دانش را ضروری دانست، ابراز داشت: مدیریت اجتماعی و سیاسی کشور باید مدیریت جهادی باشد در حالی که مدیریت به سبک روزمرگی و آرام نمی‌توان کشور را اداره کرد و از طرفی هم دشمن تمامی تلاش خود را می‌کند تا ایران و ایرانی را نابود کند که باید در این خصوص فعالیت جهادی نشان داده که تاکنون داده‌ایم عزممان را برای مقاومت در برابر هجمه‌های دشمن جزم کنیم.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :