به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، هزاران نفر از مردم معترض اندونزی و مالزی امروز جمعه با برپایی تظاهرات، تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم کردند. این تظاهرات موجب شد تا مقام های رسمی این دو کشور تدابیر امنیت شدیدی را در اطراف سفارتخانه های آمریکا اتخاذ کنند.

رهبران اندونزی و مالزی پیش از این تصمیم رئیس جمهور امریکا را محکوم کرده اند. چندین هزار نفر از مردم مالزی با سر دادن شعارهای ضد آمریکایی و سوزاندن آدمک ترامپ ، در مقابل سفارت آمریکا در شهر کوالالامپور پایتخت این کشور تجمع کردند.

در اندونزی نیز صدها نفر در مقابل سفارت آمریکا در شهر جاکارتا جمع شدند. تظاهرات کنندگان با سر دادن الله اکبر ، پرچم های فلسطین را به اهتزاز درآوردند.

سخنگوی پلیس جاکارتا در این باره گفت: ما پرسنل خود را آماده کرده ایم تا امنیت سفارت آمریکا را تامین کنیم. ما انتظار داریم که ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر در این تظاهرات شرکت کرده باشند.

سفارت آمریکا در جاکارتا به شهروندان خود توصیه کرده است تا از مناطقی که تظاهرات در آن برگزار می شود، دوری کنند و کنسولگری آمریکا در شهر سورابایا دومین شهر بزرگ اندونزی نیز خدمات عمومی را متوقف کرده است.

اندونزی یکی از حامیان اصلی راهکار تشکیل دو کشور برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطین به شمار می رود.

جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی، پنجشنبه تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره قدس اشغالی را محکوم کرد.

ویدودو در کنفرانس خبری تاکید کرد: اندونزی به شدت اقدام یکجانبه آمریکا در خصوص به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم می کند و از آمریکا می خواهد تا در این تصمیم بازنگری کند. این تصمیم به ضرر امنیت و ثبات جهان خواهد بود.

در مالزی نیز رهبران حزب حاکم مدیریت و هدایت تظاهرات ضد آمریکایی را بر عهده دارند و انتظار می رود که نمایندگانی از جنبش حماس نیز در این تظاهرات شرکت کنند. در جنوب آسیا نیز قرار است تظاهرات گسترده ای برگزار شود. حزب جماعت اسلامی پاکستان خواستار برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف پس از برگزاری مراسم نماز جمعه شده است.

انتهای پیام /لینک منبع

برچسب ها :