محمد دانشگر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: اجرا و تکمیل طرح‌های آبرسانی روستایی این استان نیازمند ۴۵۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و استانی است.

مدیرعامل آبفای روستایی خراسان رضوی با بیان اینکه ۲ هزار و ۵۰۰ روستا  با حدود ۵۷۰ هزار مشترک تحت پوشش این شرکت هستند، افزود: حدود ۴۸۰ روستای فاقد شبکه آب شرب استان که در سال‌های اخیر نیز به دلیل خشکسالی و افت کیفیت منابع آبی روبه رو شده‌اند، با تانکر آب رسانی می‌شوند.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی شده تا با اختصاص اعتبارات از محل منابع داخلی و صندوق توسعه ملی زمینه برای احداث و تکمیل ۴۸ مجتمع آب رسانی روستایی فراهم شود که با اجرای این طرح‌ها، روستاهای فاقد شبکه آب شرب در استان ظرف سه سال آینده از نعمت آب بهداشتی سالم بهره‌مند می‌شوند.

دانشگر افزود: برای اجرای این مجتمع‌های آبرسانی سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که هم اکنون فرآیند مبادله موافقت‌نامه‌ها آغاز شده و به زودی پروژه در مرحله اجرا قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: پیش بینی می‌شود که با اختصاص این اعتبارات مشکلات آب شرب استان حل شود، البته مسئله خشکسالی و منابع آبی متوجه بارندگی است که باید امیدوار باشیم که وضعیت بارندگی‌ها مطلوب شود.

دانشگر با اشاره به برنامه استان برای بهره‌برداری مناسب از آب‌های مرزی خاطرنشان کرد: برنامه‌های خوبی در زمینه استحصال و استفاده از آب‌های مرزی در دستور کار دارد که بخشی در حال اجرا و بخشی نیز به زودی در دستور کار قرار می‌گیرد.

مدیرعامل آبفای روستایی خراسان رضوی با اشاره به وضعیت آب‌رسانی به روستاهای شهرستان خوشاب سبزوار عنوان کرد: محدوده “دره یام” این شهرستان با مشکل تامین آب شرب روبه رو هستند از جمله تعداد روستای فاقد آب این منطقه از طریق تانکر آبرسانی سیار تامین آب شرب می‌شوند.

وی با بیان اینکه نشستی با حضور فرماندار خوشاب، نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی، دهیاران و اعضاء شورای این روستاها برگزار شد ادامه داد: تصمیم بر این شد که  پیشنهادها و راهکارهای تامین آب شرب پایدار برای روستاهای این منطقه بررسی و در اسرع وقت طرح مطالعات پروژه آغاز شود تا بتوان آب پایداری برای این روستاها تامین کرد.

دانشگر عنوان کرد: با توجه به زمان‌بر بودن طرح آب‌رسانی پایدار به این روستاها برنامه‌ریزی شد تا از منابع آبی محلی روستاها به صورت موقت استفاده شود و کمبود آب موجود برطرف شود.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :