به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ در هفته‌ای که گذشت تعداد ۲ هزار و ۶۹۱ میلیون ورقه در ۲۰۳ هزار دفعه در بازارهای فرابورس ایران دادوستد شد که ارزش این معاملات ۱۴ هزار و ۷۶۹ میلیارد ریال بود. این ارقام در مقایسه با هفته پیشین از رشد ۱۳۳ درصدی حجم و ۴۱ درصدی تعداد دفعات معاملات و افزایش ۷۸ درصدی ارزش دادوستد اوراق بهادار حکایت دارد.

در همین حال نماگر بازار فرابورس و ارزش بازار فرابورس نیز در این مدت بیش از ۲ درصد افزایش یافتند و به این ترتیب آیفکس با ۲٫۹ درصد رشد و رکرودشکنی مجدد، در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در ارتفاع ۱۰۴۲ واحدی ایستاد تا بازدهی این شاخص از ابتدای سال به ۱۹ درصد برسد. ارزش بازار نیز در این مدت ۲٫۵ درصد رشد کرد تا میزان افزایش این متغیر از ابتدای سال جاری بالغ بر ۱۶ درصد شود.

همچنین در هفته گذشته در بازارهای اول، دوم، پایه و ابزارهای نوین مالی حجم معاملات به ترتیب بیش از ۱۰۰، ۳۰۰، ۵۰ و ۶۰ درصد افزایش یافت و ارزش خرید و فروش‌ها در این بازارها نیز به ترتیب با ۹۰، ۱۵۳، ۷۱ و ۶۶ درصد رشد مواجه شد.

به این ترتیب در بازار اول فرابورس تعداد ۸۳۹ میلیون سهم به ارزش یک‌هزار و ۴۶۷ میلیارد ریال، در بازار دوم تعداد یک‌هزار و ۱۴۶ میلیون سهم به ارزش ۲ هزار و ۱۹۰ میلیارد ریال و در بازار پایه تعداد ۶۰۸ میلیون سهم به ارزش ۸۶۹ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفتند.

نگاهی به معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نیز نشان می‌دهد در هفته‌ای که گذشت تعداد ۹۸ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۰ هزار و ۲۴۳ میلیارد ریال در این بازار معامله شده و ابزارهای مالی این بازار همچون اوراق تسهیلات مسکن، اوراق بدهی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله افزایش حجم و ارزش معاملات را به ثبت رساندند.

اوراق بدهی نیز در این مدت به میزان ۱۰ میلیون ورقه به ارزش ۹ هزار و ۹۰۳ میلیارد ریال با افزایش بیش از ۶۵ درصدی حجم و ارزش معاملات روبه‌رو و معاملات ETFها هم به دادوستد ۸۸ میلیون ورقه به ارزش ۸۸۴ میلیارد ریال منتهی شد که رشد ۶۹ درصدی حجم و ۷۶ درصدی ارزش معاملات را به ثبت رساند. در نهایت اوراق تسه به میزان ۴۰۰ هزار ورقه به ارزش ۲۶۶ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت که ۲۰ درصد رشد در حجم و ارزش معاملات این اوراق را نشان می‌داد.

علاوه بر این هفته گذشته ارزش معاملات خرد بازار سهام در مجموع بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME به ۳ هزار و ۱۳۸ میلیارد ریال رسید که معاملات گروه فلزات اساسی ۳۳ درصد از این رقم را به خود اختصاص داد و در جایگاه نخست صنایع فرابورسی ایستاد.

گروه محصولات شیمیایی نیز با معاملاتی به ارزش ۳۵۲ میلیارد ریال ۱۱درصد از ارزش کل معاملات هفته گذشته را در اختیار گرفت و در رتبه دوم نشست. گروه‌های انبوه‌سازی، املاک و مستغلات، محصولات کاغذی و حمل و نقل نیز در جایگاه سوم تا پنجم صنایع فرابورسی که بالاترین میزان ارزش معاملات را ثبت کردند، ایستادند. ارزش معاملات در این سه صنعت به ترتیب ۲۷۳، ۲۴۲ و ۱۳۴ میلیارد ریال بود که ۹، ۸ و ۴ درصد از ارزش کل معاملات بازار سهام را به خود اختصاص دادند.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :