محمدجواد مطهری‌شریف پژوهشگر و کارشناس فضای مجازی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه خبرگزاری فارس، با اشاره به امکان استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی به جای پیام‌رسان تلگرام، گفت: در حال حاضر فضای موجود در کشور برای استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی وجود دارد زیرا این پیام‌رسان‌ها از نظر کیفیت به سطحی مطلوب رسیده‌اند.

مطهری شریف با بیان اینکه در خصوص تلگرام باید یک آسیب‌شناسی انجام شود چرا که از ابتدا اجازه ورود به تلگرام اشتباه بوده است،‌گفت: اشتباه ما ورود مباحث اقتصادی به تلگرام بود در حال حاضر بحثی که مطرح می‌شود بیکاری افرادی است که در تلگرام اشتغال داشته‌اند، این در حالی است که اشتغال های فعال در تلگرام از ابتدا ناپایدار بوده اند.

این کارشناس فضای مجازی ادامه داد: باید دولت از ابتدا چنین فضای ناپایداری را برای اشتغال در تلگرام ایجاد نمی‌کرد در حال حاضر تلگرام از سوی ما فیلتر شده است اما با نگاه به سایت‌های علمی که برای کشور ما فیلتر هستند احتمال فیلتر شدن تلگرام از مرکز اصلی آن و از بین رفتن اشتغال‌های فعال در آن نیز وجود داشت.

وی ادامه داد: نرم‌‌افزارهای گوناگونی همچون بله، بیسفون در کشور وجود دارند که حتی امکان ارائه خدمات مالی و تراکنش با بانک‌ها را نیز دارند.

مطهری‌شریف با بیان اینکه حتی از روزی که تلگرام وارد کشور شد پیام‌رسان‌های داخلی وجود داشتند، گفت: پیام‌رسانی همچون بیسفون از روز اول در کشور وجود داشته و امکان کانال زدن هم در آن وجود داشته است. این در حالی است که برای کانال زدن در این نرم‌افزار باید مراحل قانونی در وزارت ارشاد طی شود اما در تلگرام این امکان بدون کنترل وجود داشت همین امر باعث ایجاد کانال‌های ناهنجار در تلگرام شده است.

وی با بیان اینکه همانطور که طرح رجیستری برای سخت‌افزارها اجرا می‌شود ادامه داد: باید برای ورود نرم‌افزارهایی مانند تلگرام نیز مبادی قانونی ایجاد شود تا هر نرم‌افزاری نتواند به راحتی وارد کشور شده و آشوب ایجاد کند.

این کارشناس فضای مجازی با بیان اینکه قطعاً می‌توان در پیام‌رسان‌های داخلی اشتغال‌های پایدار ایجاد کرد، تصریح کرد: آمارهای غیردقیقی که هم اکنون در خصوص بیکار شدن افراد در تلگرام گفته می‌شود غلط است، به علاوه مگر اشتغال این افراد ثبت شده بود که حال از بیکاری آنان سخن می‌گوییم.

مطهری‌شریف با توضیح در خصوص جزئیات پیام‌رسان‌های داخلی عنوان کرد: کسانی که به دنبال انتقال محتوا هستند می‌توانند از پیام‌رسان سروش استفاده کنند، افرادی هم که قصد ارتباط صوتی با کیفیت و رایگان حتی با خارج از کشور را دارند، می‌توانند از پیام‌رسان بیسفون و بیسفون پلاس استفاده کنند. افرادی نیز که به دنبال چت و صحبت کردن هستند نرم‌افزار گپ در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه پیام‌رسان‌های داخلی می‌توانند به صورت مطلوب به مردم خدمات ارائه دهند، ادامه داد: ممکن است این پیام‌رسان‌ها در ابتدا کمی کمبود داشته باشند اما قطعاً‌ به مرور زمان ارتقاء یافته و کمبودهای آنها نیز رفع خواهد شد.

این کارشناس فضای مجازی همچنین افزود: در واقع یکسری شرکت‌ها می‌توانند در حوزه پیام‌رسان‌ها وارد و خدمات جدیدی ارائه دهند. خدماتی چون پرداخت آنلاین تاکسی یا خدمات مربوط به مشاغل خانگی از جمله این موارد هستند.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :