«داوود احمدزاده»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری آینده مصر، با اشاره به اینکه انتخابات ۲۰۱۸ مصر یک‌سویه و در فضای بسته برگزار خواهد شد، بیان داشت: جریان­‌های سیاسی رغبتی برای رقابت با السیسی ندارند.

وی با توجه به تحولات بعد از سال ۲۰۱۳ در مصر یادآوری کرد: السیسی با حمایت نهاد نظامی مجدداً قدرت را از اخوانی‌ها پس گرفت و توانست اقتدار پیشین حاکمان نظامی را بر سرزمین فراعنه حاکم کند؛ لذا روند تحولات مصر به سوی اقتدارگرایی بیشتر گرایش پیدا کرده است.

کارشناس مسائل غرب آسیا با تأکید بر سرکوب جریان­‌های مستقل در مصر اشاره داشت: قضات عالی دادگاه مصر تلاش کرده­‌اند همگام با نهاد نظامی به قلع‌وقمع اخوان ‌المسلمین و جریان‌های مستقلی که در انقلاب ۲۰۱۱ مصر تأثیرگذار بودند، بپردازند.

وی با اشاره به عدم استقلال اقتصادی مصر و وابستگی این کشور به کشورهای دیگر تأکید داشت: مصر اکنون با بحران‌های داخلی و منطقه‌ای متعددی مواجه است و بدون کمک‌های کشورهای ثروتمند عرب از جمله عربستان و امارات توان اداره امور داخلی خود را ندارد.

احمدزاده با توجه به رانده شدن اخوان المسلمین از عرصه سیاسی مصر گفت: اخوانی‌ها رقبای اصلی نهاد نظامی بودند و هنوز در بدنه اصلی جامعه مصر نفوذ دارند؛ با این حال اکثر رهبران این جریان در شرایط کنونی به دنبال احکام قضایی که علیه آن­ها صادر شده است، دستگیر و یا به خارج از کشور تبعید شده‌اند.

وی با تأکید بر عدم حضور جریان­‌های سیاسی در انتخابات ۲۰۱۸ اشاره داشت: این انتخابات یک‌سویه و در فضای بسته برگزار خواهد شد و به شکل نمایشی از دموکراسی خواهد بود؛ چراکه جریان‌های دیگر امکان بازگشت به عرصه سیاسی نخواهند داشت.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به حضور تک‌قطبی نهاد نظامی در انتخابات آتی تأکید داشت: جریان‌های سکولار و جریان‌هایی که در انقلاب ناکام مصر دخیل بودند، در حال حاضر رغبتی برای حضور جدی و رقابت با السیسی ندارند یا این توان را در خود نمی‌بینند.

وی با توجه به احتمال برگزیده شدن مجدد السیسی برای دور بعدی ریاست جمهوری مصر گفت: برخی از گروه‌های وابسته به قدرت نظامی به شکل تک‌قطبی در عرصه سیاسی حضور پیدا خواهند کرد و بار دیگر السیسی قدرت را به دست خواهد گرفت.

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :