به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، “نوربرت روتگن”، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان در گفت و گو با نشریه “دی سایت”، تصمیم جدید رئیس جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرده و در بخشی از این گفت و گو درباره اینکه موضع آلمان در قبال این تصمیم ترامپ چیست گفت: آلمان با این تصمیم رئیس جمهور آمریکا هم عقیده نیست. ما مانند همه دیگر کشورهای اروپایی که موضع واحدی در این راستا دارند اعتقاد داریم که این اقدام ترامپ همچنان روند صلح در حال حاضر متوقف شده در خاورمیانه را بیشتر دچار مشکل می کند و به اعتبار آمریکا برای در پیش گرفتن مجدد این فرآیند آسیب می رساند.

وی در ادامه این گفت و گو تصریح کرد که ما اینجا در اروپا نگران این مسئله هستیم که این تصمیم ترامپ نفت بیشتری در آتش اختلافات خاورمیانه بریزد و با واکنش های احتمالی خشونت باری از طرف فلسطینیان همراه باشد.

“روتگن” درباره نظر شخصی خود درباره این تصمیم ترامپ نیز گفت: رئیس جمهور آمریکا به صراحت اظهار داشته است که با به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل هیچ گونه تصمیمی درباره مرزهای این رژیم اتخاذ نمی شود و همه چیز باید در روند مذاکرات مشخص شود؛ بنابراین طرح قلمروی یک راه حل دو دولتی از دید وی هنوز مسئله ای باز است و حداقل این مسئله خوب است.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو در هر صورت نقش آمریکا به عنوان میانجی در روند صلح خاورمیانه را در این شرایط آسیب دیده ارزیابی کرده و گفت: تصمیم ترامپ درباره قدس در بین فلسطینیان به عنوان یک موضع گیری ناعادلانه و غیر قابل توجیه ارزیابی می شود. آمریکا به نقش خود به عنوان یک میانجی صادق در روند صلح آسیب رسانده است.

روتگن در ادامه درباره نقش اروپا در چنین شرایطی نیز گفت: به اعتقاد وی آمریکا در ایفای این نقش جایگزینی ندارد. اروپاییان همواره در مسائل خاورمیانه ورود پیدا کرده اند اما من اعتقاد دارم که ما باید واقع بین باشیم. اروپا قادر نخواهد بود فقدان قدرت و جایگاه آمریکا در این مسئله که خود مسبب آن بوده است را جبران کند.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو در پاسخ به این پرسش که آیا به اعتقاد شما راه حل دو دولتی در خاورمیانه همچنان شانسی دارد گفت: این راه حل در هر صورت هیچ جایگزینی ندارد  و تنها این شانس وجود دارد و همه طرف ها مسئول و موظفند روی این شانس و فرصت کار کنند.

انتهای پیام/  لینک منبع

برچسب ها :