به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «طلال سلو» سخنگوی پیشین و جدا شده از گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» که تحت حمایت آمریکا قرار دارد، اظهارات جدیدی درباره تسلط این نیروها بر شهر رقه مطرح کرد.

سلو تأکید کرد که هزاران نفر از عناصر داعش با یک توافق ومعامله پنهانی که با موافقت واشنگتن انجام شد، شهر رقه را ترک کردند.

البته در آن زمان نیروهای دموکراتیک که غالب عناصر آن کُرد هستند، مدعی بودند که در حال نبرد با تروریستهای خارجی داعش هستند که به شدت در رقه ایستادگی کرده اند.

مسئولان آمریکایی این اظهارات سلو را «دروغ و جعلی» خواندند، ولی یک مسئول امنیتی که سه هفته قبل از سلو به ترکیه فرار کرده بود، همین داستان را از عقب نشینی داعش از رقه روایت کرد.

سلو در گفتگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که شمار عناصر داعشی که به آنان اجازه داده شد، رقه را ترک کنند، بسیار بیشتر از آن چیزی بود که گفته شد و «آنچه درباره نبرد پایانی گفته شد، تخیل محض بود و هدف از آن دور نگاه داشتن خبرنگاران بود تا عملیات انتقال [عناصر داعش] به پایان برسد».

البته منابع خبری در همان زمان انتقال داعش اعلام کرده بودند که صف کاروان داعش ۷ کیلومتر بود و شامل ۵۰ کامیون، ۱۳ اتوبوس و ۱۰۰ خودروی وابسته به این گروه بود که در حال ترک رقه بودند.

سلو در ادامه خاطر نشان کرد: «توافق شد که ۴ هزار نفر از تروریستها به همراه خانواده هایشان بروند…این افراد به جز ۵۰۰ نفر از آنها، همگی پیکارجویان [داعشی] بودند».

وی میگوید که تروریستهای داعش پس از خروج از رقه، به مناطق تحت اشغال خود در اطراف دیرالزور رفتند.

پس از این مسئله بود که نیروهای دموکراتیک تا سه روز به افراد غیر نظامی اجازه نمیدادند وارد رقه شوند.

این فرمانده جدا شده از نیروهای دموکراتیک در پایان اظهار داشت: «همه اینها (آزادسازی رقه) یک نمایش بود و آمریکا قصد داشت جنگ رقه زودتر به پایان برسد تا نیروهای دموکراتیک سوریه بتوانند به دیرالزور بروند».

انتهای پیام/لینک منبع

برچسب ها :